Okres zasiłkowy 2018/2019
Strona archiwalna
Informacje dot. 500+ w nowym okresie zasiłkowym 2018/ 2019
INFORMUJEMY, że wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (Program Rodzina 500+) na nowy okres świadczeniowy MOŻNA BĘDZIE SKŁADAĆ OD 01 SIERPNIA 2018 r. w wersji papierowej, zaś ELEKTRONICZNIE
od 01.07.2018r. (ePuapem, poprzez bankowość elektroniczną, przez portal Emp@tia i za pośrednictwem platformy ZUS PUE).
Zaleca się, by z formy elektronicznej korzystały osoby wnioskujące o świadczenie 500+ na drugie i kolejne dziecko, czyli wnioskujące o świadczenie bez względu na kryterium dochodowe.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia wychowawcze na nowy okres złoży wniosek wraz z dokumentami:
- w okresie od dnia 1 sierpnia 2018r. do dnia 31 sierpnia 2018r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawcze oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik 2018r. następuje do dnia 31 października 2018r.
- w okresie od dnia 1 września 2018r. do dnia 31 października 2018r., ustalenie prawa o świadczenia wychowawcze oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik 2018r. następuje do dnia 30 listopada 2018r.
ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE PODLEGA PRZEPISOM O KOORDYNACJI SYSTEMÓW ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
W przypadku rodzin zamieszkałych na terenie gminy Głogówek, których członkowie rodzin (w tym: małżonkowie, rodzice dzieci) pracują za granicą (w tym także w charakterze pracownika delegowanego) lub posiadają zagraniczne świadczenia jak renty, emerytury czy zasiłki dla bezrobotnych, wnioski o świadczenie wychowawcze składane są w Urzędzie Miejskim w Głogówku. Wnioski należy składać na każde dziecko, a zatem formularz wypełnia się w ten sposób, że wnioskuje się także o świadczenie na pierwsze dziecko.
Do wniosku należy dostarczyć między innymi dokumenty potwierdzające wysokość dochodów osiąganych poza granicami jak i dochody osiągnięte przez członka rodziny pozostającego w kraju.
Wnioski te przekazywane są w następnej kolejności do Urzędu Wojewódzkiego
w Opolu, który jest właściwy do ich rozpatrzenia.
UWAGA! Instytucje zagraniczne będą wymagały decyzji w sprawie świadczeń 500+ (bez względu na to czy świadczenie w Polsce przysługuje czy też nie). Tylko decyzje będą potwierdzeniem prawa do świadczenia lub braku prawa do świadczenia.